а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демарш

мн. демарши
Вид збор: Именка, машки род
Дипломатска постапка или дипломатско дејство во странска држава заради некој протест или барање.
Англиски: demarche
Употреба: Дипломатија
Примери:
Демаршот за новиот амбасадор е инфантилен акт.
Во демаршот од Атина се наведува дека македонските власти треба да го осудат инцидентот во Вевчани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи