а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демаркација

мн. демаркации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29811
Гранична линија и разграничување, утврдување на гранична линија меѓу држави или завојувани страни.
Англиски: demarcation
Употреба: Дипломатија
Примери:
основна демаркација
Изведенки
демаркациски прид.
демаркацискиот
Што се однесува на демаркација.