а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демантира

демантираат; демантирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 21893
Даде, дава демант, објави, објавува демант.
Англиски: deny Француски: démentir Албански: demantoj
Употреба: Политика
Изведенки
демантирање ср.
глаг. им.