а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делувиум

мн. делувиуми
Вид збор: Именка, машки род
Нанос во подножјето на падини што настанал со миење ситни честици земја и камења.
Употреба: Геологија
Примери:
смолничав делувиум