а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делтоиден

делтоидниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на делтоид, што има форма на делтоид.
Примери:
делтоидна топола
Ова е тренинг програмата за рамо која ги активира сите делови на делтоидниот мускул.