а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деловодител

мн. деловодители
Вид збор: Именка, машки род
Лице што води службени книги и документи.
Англиски: secretary
Употреба: Административен термин
Примери:
општински деловодител
Изведенки
деловодителка ж.
мн. деловодителки