а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делничен

делничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34437
1. Што се однесува на делник.
Англиски: everyday's
Примери:
Делнично будење на градот.
делничен ден, делнична ноќ
делнично утро, делнично попладне
2. обичен, секојдневен
Англиски: everyday's
Употреба: Преносно значење
Примери:
Делничен живот.
Изведенки
делничност ж.
(прен.) секојдневност
Пример: Делничноста убива.