а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делничар

мн. делничари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има дел од заеднички имот, од заедничко наследство.
Англиски: shareholder
Примери:
Таксата се наплатува од секој делничар, сразмерно со површината на нивните делови.
Секој делничар ќе добие шест дополнителни акции за секоја акција што ја поседува тој ден.
Таа патна делница е доста негувана бидејќи таму постојано има делничар кој ја регулира состојбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи