а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делница

мн. делници
Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од првобитно заедничка, поделена нива.
Англиски: section Албански: seksion
Примери:
Северна делница.
2. Растојание меѓу две точки на пат, автопат и сл.
Англиски: section Албански: seksion
Употреба: Транспорт
Примери:
Се прави патот на делницата меѓу Охрид и Струга.
3. Дел од музичко дело.
Англиски: section Албански: seksion
Употреба: Музика и танц
Примери:
оркестарска делница
Делници за различни инструменти од оркестарска партитура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи