а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делник

мн. делници
Вид збор: Именка, машки род
Работен ден во седмицата.
Англиски: workday
Примери:
Во делник работи.
Изрази
Не знае ни делник ни празник – постојано работи, многу е вреден, не знае за одмор.
И за делник и за празник – за облека - само тоа го има.
И за делник и за празник – (ирон.) за ум – заборава затоа што има само еден ум кој го користи постојано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи