а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делне

делнат; делни, делнете; делнав, делнаа; делнал; делнат; делнев, делнеа; делнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47324
1. Отцепи, отсече дел од предмет (обично дрвен) со секира.
Англиски: split Албански: gdhend
Примери:
Делне со секира.
2. Убие некого.
Англиски: kill Албански: vras
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Делнавме неколкумина оваа ноќ.
Ќе ме делнат како коњокрадец.
3. Каже нешто некому со цел да не може да одговори, да се спротивстави.
Албански: gdhend
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Делни ја малку со јазикот.
4. (се делне) се пресече
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Се делна со ножот.
Изведенки
1. делнува несв.
делнуваат
2. делнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК