а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делнат

делнатиот
Вид збор: Придавка
1. Дрвен предмет со отсечен дел, цепнат со секира.
Примери:
Дај ми го делнатото трупче.
2. Тој што не може добро да расудува.
Примери:
Делнат е во умот.
Делнат во главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК