а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делми

Вид збор: Сврзник
штом, нели
Англиски: since Турски: değil mi
Употреба: Архаизам
Примери:
Делми те видов сега може да си умрам.
Изведенки
делми чест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи