а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делкач

мн. делкачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што делка.
Англиски: carver
Примери:
Делкач на дрва.
Делкачот делка по цел ден.
Изведенки
делкачки прид.
делкачкиот
Пример: Делкачко ноже.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи