а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делканица

мн. делканици
Вид збор: Именка, женски род
1. Производ од делкање, обработен предмет.
Англиски: carving Албански: mjet i gdhendur
Примери:
Ги закопуваше своите делканици завиткани во платно.
2. Тоа што останува при делкањето, остатоци.
Англиски: shavings Албански: mbeturina nga gdhendja
Примери:
Ситни делканици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи