а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дели

Вид збор: Именка, машки род
Само со имиња.
Англиски: crazy Турски: deli Албански: deli
Употреба: Народна поезија , Неменлив збор
Примери:
Дели Мустафа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи