а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делија

мн. делии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11186
1. Турски коњаник во султановата и везировата стража.
Англиски: horseman Турски: deli Албански: deli
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Делии со зелени чалми ги собираа машките деца и ги носеа кон Едрене.
2. јунак
Англиски: hero Албански: deli, hero
Употреба: Разговорно
Примери:
И делии глави веднеа.