а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делител

мн. делители
Вид збор: Именка, машки род
Број со кој се дели во математичката операција, делење обично.
Англиски: divisor
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи