а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деликвенција

мн. деликвеции
Вид збор: Именка, женски род
Свесно и сакано поведение, коешто е спротивно на општествените правила; престапност.
Англиски: delinquency
Употреба: Правда
Примери:
Малолетничка деликвенција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи