а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деликатес

мн. деликатеси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25140
Вкусно, посебно приготвено јадење или пијалак, специјалитет.
Англиски: delicatessen Албански: delikatesë
Употреба: Гастрономија
Примери:
традиционални деликатеси
алкохолни деликатеси
продавница за деликатеси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК