а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деликатесен

деликатесниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44337
Што е вкусен, со специфичен вкус, специјално приготвен.
Англиски: delicious Албански: delikatese
Употреба: Гастрономија
Примери:
Деликатесно јадење.
Деликатесен лут пипер.
Шпарглата спаѓа во деликатесни зеленчуци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК