а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делибаша

мн. делибаши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56123
Турски старешина, заповедник, на коњаници (на делии) гардиски офицер.
Турски: delibaş
Употреба: Воен термин , Историја