а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деленица

мн. деленици
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што живее самостојно, што се одделила од семејството.
2. Делба, делење на делови.
Примери:
Барем јас додека сум жив, нема да има деленици во куќава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи