а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деленик

мн. деленици
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што живее самостојно, што се одделило од семејството.
Албански: njeri i ndarë nga familja
Примери:
Новата пролет ја пречекал како деленик од имотот и од домот на татка си.
2. Број што се дели со друг, помал број од него.
Англиски: dividend Албански: i pjestueshmi
Употреба: Математика
Примери:
Деленикот е поголем од делителот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи