а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делегитимира

делегитимираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одземе легитимација или правен статус.
Англиски: delegitimize
Примери:
делегитимирајќи го целиот процес
Граѓаните ја делегитимираа власта.
Граѓаните на најголемиот марш организиран во историјата на Република Македонија ви дадоа црвен картон и ве делегитимираа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи