а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делегира

делегираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Избере, избира некого за делегат, испрати, испраќа свој застапник, претставник.
Англиски: delegate
Употреба: Политика
Примери:
Ние делегиравме двајца претставници за претстојниот конгрес.
Изведенки
делегирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи