а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делегација

мн. делегации
Вид збор: Именка, женски род
Група од овластени лица којашто застапува или претставува некоја установа, организација и сл. пред некој друг субјект.
Англиски: delegation
Примери:
Повеќето официјални делегации сѐ уште не беа пристигнати.
Пред две години со една делегација бев во Канада.
Изведенки
делегациски прид.
делегацискиот
Пример: делегациска посета
FlexiMac
 менување на македонски глаголи