а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делегат

мн. делегати
Вид збор: Именка, машки род
Лице избрано и овластено од некоја установа, колектив или од државата да врши определена задача.
Англиски: delegate
Употреба: Политика
Примери:
Тој беше избран за делегат со тајно гласање.
Салата беше полна со делегати.
Изведенки
делегатка ж.
мн. делегатки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи