а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делба

мн. делби
Вид збор: Именка, женски род
1. Постапка со која нешто се дели; делење, поделба, определување дел.
Англиски: partition Албански: ndarje
Примери:
Делбата на покуќнината се вршеше со големо спокојство.
Јас не сум видел досега толку делби во едно село.
2. Разделба, одделување од некого или од нешто.
Англиски: separation Албански: ndarje, separim
Примери:
Уште носам жал во душава од делбата со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи