а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деланче

мн. деланчиња
Вид збор: Именка, среден род
деланка
Англиски: wood splinter
Употреба: Деминутив
Примери:
Кога брановите, фрлајќи се кон нивните нозе, се повлекуваа назад, тие ги однесуваа со себе и оние малечки деланчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи