а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деланка

мн. деланки
Вид збор: Именка, женски род
Тенко парче, треска што паѓа при сечење на дрво.
Англиски: wood splinter
Примери:
Една деланка го удри по окото.
Отиде надвор и зеде деланки да го распали огнот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи