а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декриминализира

декриминализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Помогне да не стане криминалец; прави неказнив.
Англиски: decriminalize
Употреба: Правда
Примери:
Ја декриминализираа клеветата.
Се бара да се декриминализира марихуаната.
Изведенки
декриминализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи