а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декриминализација

(едн.) декриминализацијата
Вид збор: Именка, женски род
Престанок да важи како криминално дело.
Англиски: decriminalization
Употреба: Правда
Примери:
декриминализација на клеветата и навредата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи