а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декрет

мн. декрети
Вид збор: Именка, машки род
1. Писмена наредба, одлука или указ што има законска сила.
Англиски: order Албански: dekret
Употреба: Административен термин
Примери:
извршен декрет
Обичајот бил озаконет со султански декрет.
2. Решение за наименување или за разрешување.
Англиски: decree Албански: dekret
Употреба: Административен термин
Примери:
Тој беше наименуван за директор со декрет на Владата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи