а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декоративен

декоративниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на декор.
Англиски: decorative
Примери:
Декоративна уметност.
2. Што изгледа убаво, што служи како декор.
Англиски: decorative
Примери:
Декоративен простор.
Декоративен предмет.
Изведенки
декоративност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи