а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декоратер

мн. декоратери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува украси, што украсува нешто.
Англиски: decorator
Примери:
Тој работеше како работник декоратер.
Изведенки
декоратерка ж.
мн. декоратерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи