а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деконцентрира

деконцентрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Спроведе, спроведува деконцентрација.
Англиски: deconcentrate Албански: dekoncentroj
2. Спречи, пречи некому во нешто, му го одзема вниманието.
Англиски: detract Албански: dekoncentroj
Примери:
Го деконцентрира во учењето на лекцијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи