а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деконцентрација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Пренесување на правото за одлучување за некои работи од централната власт на пониските локални органи.
Англиски: deconcentration Албански: dekoncentrim
Примери:
Административната деконцентрација постои само на хартија.
2. Отсуство на внимание.
Англиски: deconcentration Албански: dekoncentrim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи