а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декомпонира

декомпонираат; декомпонирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Раздели, разделува, расчлени, расчленува, изврши, врши декомпозиција.
Англиски: decompose
Изведенки
декомпонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК