а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деколтиран

деколтираниот
Вид збор: Придавка
Што има длабоко деколте.
Англиски: décolleté Француски: décolleté
Примери:
Деколтиран фустан.
Деколтирана облека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи