а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деколте

мн. деколтеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14484
1. Длабок изрез околу вратот на женски фустан, блуза и сл.
Англиски: dékolleté Француски: décolleté Албански: dekolte
Примери:
Беше облечена во син фустан со големо деколте.
2. Разголен, деколтиран дел од телото.
Англиски: dékolleté Француски: décolleté Албански: dekolte
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК