а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деклинира

деклинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Менува зборови по падежи.
Англиски: decline Албански: deklinoj, lakoj
Употреба: Граматика
2. Менува правец, скршнува, отстапува од некоја положба.
Англиски: detour Албански: lakoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи