а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деклинација

мн. деклинации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37654
1. Промена на именските зборови по падежи.
Англиски: declension Албански: deklinim, lakim
Употреба: Граматика
Примери:
Во македонскиот јазик нема именска деклинација.
2. Отстапување на магнетната игла од меридијанот.
Англиски: declination Албански: deklinacion
Употреба: Физика
3. Оддалеченост на некое небесно тело од екваторот.
Англиски: declination Албански: largësi, shmangie
Употреба: Астрономија
Примери:
Сѐ уште не е измерена деклинацијата на новата ѕвезда.
Изведенки
деклинациски прид.
деклинацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК