а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декласира

декласираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Исклучи, исклучува од класата во која нешто или некој припаѓа.
Англиски: declass Албански: deklasoj
2. Во спортот - победи со многу висок резултат.
Англиски: outclass Албански: deklasoj
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи