а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декласиран

декласираниот
Вид збор: Придавка
Исклучен од класата во која спаѓал; запуштен.
Примери:
Декласирана стока.
Декласирана личност.
Декласирани општествени слоеви.
Изведенки
декласираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК