а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декларативен

декларативниот
Вид збор: Придавка
1. Што се состои од зборови, што е заснован на зборови.
Англиски: declarative
Примери:
Декларативна изјава.
2. Што е изјавен, исказен.
Англиски: declarative
Употреба: Граматика
Примери:
Декларативен сврзник.
Декларативна реченица.
Изведенки
1. декларативно прил.
Пример: Тоа декларативно го прифаќаме и го цениме.
2. декларативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи