а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декламација

мн. декламации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43677
1. Текст (обично песна) што се декламира, се рецитира.
Англиски: declamation Албански: deklamim, recitim
Примери:
За секоја пригода знаеше по некоја декламација.
2. (обично во мн.) Бессодржаен говор, кажување, празни, патетични зборови.
Англиски: declamation Албански: deklamim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој не се задоволи со повторувањето на тие банални декламации.