а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декика

мн. декики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19074
минута, час, миг, момент
Англиски: moment Турски: dakika
Употреба: Архаизам
Примери:
За пет декики да ги собериш сите селани овде.
Во таа декика тој не гледа што прави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК