а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декември

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1649
Последен, дванаесетти месец во годината.
Англиски: December Албански: dhjetor
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Помина ноември. Почна да тече и декември. Наближуваше Нова година.