а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деизам

(едн.) деизмот
Вид збор: Именка, машки род
Религиозно-филозофско сфаќање според кое Бог е безличен творец на светот, но нема никакво влијание врз неговиот натамошен тек.
Англиски: deism
Употреба: Филозофија
Примери:
Тој е припадник на деизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи